Akıllı Camlar


Akıllı Camların Üretim ve UygulamasıPDLC akıllım filmler esnek yapıda ve rulo halinde üretilmekte, uygulanacağı camın boyutlarına göre kesilerek hazırlanmaktadır. PDLC sınıfı akıllı camların üretiminde kendinden yapışkanlı PDLC filmlerin cama yapıştırılması ve PDLC filmlerin camlar arasında laminasyonu olmak üzere iki farklı yol izlenmektedir.

Kendinden yapışkanlı PDLC filmler tüm düz ve bombeli cam, organik cam ve diğer transparan yüzeylere yapıştırılarak kullanılabilirler. Mimari uygulamalar için iç ve dış cephe camları için uygundur. Bu uygulamalarda mevcut kurulu bir cam sistemi var ise değiştirilmeden, üzerine yapıştırılarak uygulanabilirler.

Lamine PDLC camlarda ise yapışkansız PDLC film, düz veya bombeli camlar arasında PVB ve EVA kullanılarak lamine edilir. Laminasyonda otoklav veya vakum torbası yöntemleri tercih edilebilir. Seri üretimden önce mevcut laminasyon hattının PDLC laminasyonu için optimizasyonu şarttır. Laminasyon temperli camlarla da yapılabilir. Bu durumda PVB veya EVA katman sayısı arttırılmaktadır.

Kendinden yapışkanlı filmlerin uygulama alanında camlara yapıştırılması mümkünken lamine PDLC camlar imalathaneden uygulama yerine montaja hazır olarak sevk edilmektedir.

Islak alanlarda ve yıpranmaya açık koşullarda kullanılmak üzere kendinden yapışkanlı PDLC filmlerden ziyade lamine akıllı camlar önerilmektedir. Kendinden yapışkanlı PDLC filmlerin, önerilen temizlik ve bakım şartlarına uyulduğu taktirde iç mekanlarda ve dış cephe camlarında kullanımı güvenli ve uzun ömürlüdür.